Sıkça Sorulan Sorular

YEMEK TAKIMLARI

Fine Bone China nedir/ Porselen yemek takımlarıyla arasındaki fark nedir?

Fine Bone China yemek takımlarının en belirgin özellikleri incelik, pürüzsüzlük ve transparanlıktır. Bu takımlarda kullanılan kemik tozu dayanıklılığı, beyazlığı ve şeffaflığı artırır. Işığı geçirecek kadar ince olan Fine Bone China yemek takımları, diğer porselen takımlara göre darbelere ve ısı değişimlerine göre çok daha dayanıklı olması sayesinde kolayca kırılıp hasar görmez.

Bone China'nın dayanıklılığı aynı zamanda kahve, limon gibi leke oluşturabilecek maddelerin iz bırakmasını da önler.

Quartz, feldispat, kaolin gibi doğal kil ve taşların karışımı ve P'ye varan oranda kemik külü barındıran takımlar, açık krem rengini orijinal ham maddelerinden alır.

New Bone China Nedir? Porselen ve Fine Bone China yemek takımlarıyla arasındaki fark nedir?

New Bone China yemek takımları, suni kemik külü ve kemiğin bir bileşimi olan kalsiyum karbonat eklenerek oluşturulmuş porselen hammaddesine sahiptir. Bu sayede Bone China'nın zarif yapısı, krem rengi porselene aktarılmış olur.

Desenli yemek takımımı bulaşık makinesinde yıkamam desenlere zarar verir mi?

Desenlerinde altın ve platin süslemeler bulunmayan takımlar, bulaşık makinesi kullanımında desen aşınmasına karşı dayanıklıdır; ancak bulaşık makinesindeki güçlü su dönüşü, buhar ve kimyasallar, ürünlerin üzerindeki desenlerin aşınmasına ve çizilmesine neden olabilir. Bu aşınmayı önlemek için jel deterjanlar kullanılmalı ve mümkünse 30° ve kısa programda yıkama yapılmalıdır.

Süslemelerinde yoğun altın ve platin yaldız kullanılan ürünlerin ise elde yıkanması tavsiye edilir. Yıkama sırasında porselenlerin birbirleriyle temas halinde olmamalarına özen gösteriniz.

Yemek takım parçalarının üzerinde beyaz lekeler oluştu, nasıl çıkartabilirim?

Su sertliğinden dolayı oluşabilecek lekeleri sirke ile kolayca temizleyebilirsiniz. Ürününüz desen içeriyorsa desen üzerindeki lekelere bu işlemi uygulamayınız.

Porselenleri fırında ve mikrodalgada kullanabilir miyim?

Desenlerinde altın ve platin süslemeler bulunmayan takımlar, mikrodalga kullanımı için uygundur. Ancak süslemelerinde altın ya da platin bulunan takımlar, kesinlikle mikrodalgada kullanılamaz.

Altın, platin desenli ya da desensiz tüm porselen takımların fırında kullanımı tavsiye edilmez. Çünkü buzdolabı ya da dondurucudan çıkardıktan sonra hızlı değişimine tabi tutmak ve çıplak ateşe maruz bırakmak, ani ısı değişimi nedeniyle şok etkisi yaratarak çatlama ve kırılmalara neden olabilir.

Saklama koşulları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Su lekelerini önlemek için yemek takımlarını tam kurutulmuş şekilde saklamanızı öneririz. Çizilmeye karşı korumak için ise depolama sırasında üst üste yerleşimde ağırlığı minimumda tutmanızı ve kağıt separatör koymanızı öneririz.

ÇATAL BIÇAK TAKIMLARI

Çatal bıçak takımlarımı bulaşık makinesinde yıkarsam paslanır mı? Saklama koşulları hakkında bilgi verir misiniz?

Bernardo çatal kaşık setleri 18/10 paslanmaz çelik oldukları için bulaşık makinesinde yıkanabilir. Ancak parlaklıklarının senelerce devam etmesi için bulaşık makinenizin hassas yıkama programında yıkanması önerilmektedir. Ürünlerin üzerinde sudaki kireç ve minerallerden kaynaklanabilecek lekelerin oluşmasını önlemek için her yıkamadan sonra yumuşak bir bezle kurulanması gerekir. Bu lekeleri gidermek için özel çelik parlatıcı ve temizleyiciler kullanılabilir.

Renkli saplı çatal-bıçak takımları bulaşık makinesinde yıkanabilir mi?

Uzun vadeli kullanım açısından renkli saplı çatal bıçak takımlarının elde yıkanması önerilir.

Paslanmaya karşı garanti hakkında bilgi verir misiniz?

12 kişilik Bernardo çatal bıçak takımları paslanmaya karşı yurt içinden yapılan alışverişlerde 50 yıl, yurt dışından yapılan alışverişlerde ise 2 yıl garantilidir. Garanti şartları kulanım kılavuzumuzda yer almaktadır.

KRİSTAL VE CAM SERİLERİ

Cam ürünler bulaşık makinesinde yıkanabilir mi?

24 ayar altın ve platin yaldızlı ya da kristal taşlı ürünlerin ilk günkü ışıltısını koruması için bulaşık makinesinde yıkanmaması tavsiye edilir. Cam serilerinin narin ürünleri sert deterjanlar ve temizleyiciler ile yıkanmamalıdır. Yıkama sırasında cam üzerindeki aşınmayı en aza indirgemek için jel deterjan kullanılması önerilir.

Saklama koşulları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ürünlerin, 24 ayar altın/platin yaldızlarının ve cam yüzeylerinin çizilip aşınmaması için kapalı ve toz almayan bir ortamda, birbirlerine değmeden saklanması önerilir.

Kristal ve cam ürünler arasındaki fark nedir?

Kristal ürünler, cam bileşenlerinin içerisine $ oranında kurşun eklenerek elde edilir. Bu sayede ışığı daha ağır kıran, daha parlak ve saydam bir yapıya sahiptir. Kristal ürünler ışığı daha fazla yansıttığı ve yaydığı için daha ışıltılı bir görüntüleri vardır. Ayrıca kurşun oksitli bileşim, camın kırılmaya karşı direnç gücünü artırdığı için, kristal ürünlere dayanıklılık ve kolay işlenebilme özelliği de kazandırır.

ÇELİK PİŞİRME ÜRÜNLERİ

Çelik pişirme ürünlerim ilk aldığım zamanki kadar parlak değil, ne yapabilirim?

Çelik mutfak ürünlerinde kireçli sular ve bazı yiyecekler (özellikle bakliyat ürünleri) tencere, cezve ve çaydanlık içerisinde lekeler oluşturabilir. Kullanım esnasında oluşan bu lekelenmeler üretim hatası olarak değerlendirilmez. Bu lekeleri gidermek için 1/6 oranında sirke-su karışımını tencere içerisinde bir süre kaynatın ve soğumaya bırakın. Karışımı bir gece beklettikten sonra iyice çalkalayarak dökün.

Çelik pişirme ürünlerimi bulaşık makinesinde yıkarsam paslanır mı? Temizlik koşulları nelerdir?

Pişirme ürünlerimiz 18/10 paslanmaz çelik oldukları için bulaşık makinesinde yıkanabilir.

Tava veya tencerenizin dibi tuttuğu ya da yemeğinizi yaktığınız zaman hemen temizlemeyiniz. Tava ve tencere içine su koyarak, 1-2 saat bekletiniz. Daha sonra sıcak su, sıvı deterjan ve yumuşak bir sünger yardımıyla silerek temizleyiniz.

Ürünün içindeki lekeleri ya da yemek kalıntılarını gidermek için, temizlik amaçlı olarak kesinlikle çamaşır suyu kaynatmayınız. Gold detaylı pişirme ürünlerinizin kullanım ömrünü uzatmak içinse elde yıkamaya özen gösteriniz.

YAPIŞMAZ PİŞİRME ÜRÜNLERİ

Çelik pişirme ürünlerimi bulaşık makinesinde yıkarsam paslanır mı? Temizlik koşulları nelerdir?

Çelik saplı ürünlerin bulaşık makinesinde yıkanmasında bir sakınca yoktur ancak bakalit, silikon, soft touch ve gold sapları bulaşık makinesinde zarar görebileceğinden elde yıkanmalıdır.

Elde veya bulaşık makinesinde yıkamalarda sıvı ve jel gibi, ürünleri çizmeyen, uygun bir deterjan kullanılmalıdır. Beyazlatıcı ya da limon içeren yoğun deterjanlar ürüne zarar verebilir. Elde yıkarken ürünlerin çizilmemesi için yumuşak sünger kullanılmalıdır.

Bulaşık makinesinde hassas yıkama programını seçiniz. Ürünü 40 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda yıkamayınız. Yüksek sıcaklıklara ya da ani ısı değişimlerine maruz kalması durumunda üründe ya da ürünün tabanında renk değişimi, lekelenme ve kararma gözlenebilir. Bu durum üründen kaynaklanan bir kusur değildir.

Yapışmaz ürünlerin çizilmemesi için ne yapmalıyım?

Saklama esnasında iç içe koyarak yerleştirmeyiniz ya da ürünlerin arasına seperatör yerleştiriniz.

Isı ve mekanik şoklardan, sert ve keskin cisimlerden koruyunuz. Pişirme esnasında kesme işlemini asla yapışmaz içerisinde yapmayınız, gerekirse tahta kaşık kullanınız.

Donmuş gıdaları çözmeden pişirmeyiniz çünkü donmuş gıdalar, çok sıcak tava yüzeyine yapışarak, kaplamanın zarar görmesine neden olabilir.

Malzemeler hazır olmadan tavanızı ya da tencerelerinizi boşken ateşe koymayınız.

Yıkama koşulları hakkında bilgi verir misiniz?

Yapışmazları asla telle veya toz deterjanla ovmayınız, mümkünse elde yıkayınız. Tüm bulaşık deterjanları organik kaplamaya zarar vererek, ömrünü kısaltır.

Yapışmaz ürünler, iş bittiğinde ve yeterli derecede soğuduğunda, üzerindeki yağ kâğıt havlu ile hafifçe silinmeli ve ılık suda durulanıp kurutulmalı, üzerindeki yağ tamamen temizlenmemelidir. Yapışmazlar tüm yağlardan arındıracak şekilde, deterjan ile ovalanırsa, yapışmazlığı sağlayan 'Organik Polimer' tabaka zarar görür ve ürününüzün ömrü kısalır.

Yapışmaz tava ve tencereleri en fazla ne kadar süre kullanmalıyım?

Yapışmaz ürünlerin makul ömrü 5 yıldır, yıllarca çeyiz olarak saklanmaya uygun değillerdir. Kullanılmasalar dahi yapışmazlığı sağlayan organik doku zaman içerisinde yaşlanır.

ATEŞE DAYANIKLI TOPRAK PİŞİRME ÜRÜNLERİ

Toprak ürünlerde pişirmenin farkı nedir?

Toprak kaplar yemeklerin tadını güçlendiren özel bir aromaya sahiptir ve ısıyı düzenli bir şekilde yayarak yiyeceklerin besin değerini korur.

Yıkama ve saklama koşulları hakkında bilgi verir misiniz?

Ürünler bulaşık makinesinde yıkanabilir, yemek kokularının sinmemesi için yıkama işleminin ardından mutlaka tamamen kurutulduktan sonra kaldırılmalıdır.

GRANİT TENCERELER

Granit tencerelerin diğer pişirme gruplarına göre yapışmazlık oranı nedir?

Granit kaplama tencere serileri, seramik serilerle aynı yapışmazlık özelliğine sahiptir. Diğer pişirme gruplarına göre yapışmazlık oranı yüksektir, uzun vadeli kullanıma uygundur.

Granit tencerelerin çizilmezlik özelliği var mıdır?

Granit tencereler diğer kaplamalara göre çizilmelere karşı daha dayanıklıdır. Metalle direkt temasında çizilebilir; ancak çizilse dahi kullanılmasında sağlık açısından tehlike yoktur.

DÜDÜKLÜ TENCERELER

Düdüklü tencere kullanırken nelere dikkat etmeliyim?

Düdüklü tencere basınçla çalışan bir pişiricidir. Hatalı kullanım ciddi hasar veya yaralanmalara sebep olabilir. Bu nedenle ürün paketinden çıkan kullanma kılavuzunda yer alan emniyet kurallarına hassasiyetle uyulması gerekmektedir.

Düdüklü tencerenize ait kullanma kılavuzunu dikkatle okuyunuz ve daha sonra yine başvuracağınızdan saklayınız. Kullanma kılavuzunu okumamış veya daha önce düdüklü tencere ile deneyimi olmamış kişilerin ürünü kullanmasına izin vermeyiniz.

Düdüklü tencerenizi ilk aldığınızda ambalajından çıkarınız ve parçalarının tam olup olmadığını kontrol ediniz.

Düdüklü tencerenizi kullanırken gözetimsiz bırakmayınız. Özellikle yakınlarda çocukların bulunması durumunda çok dikkatli olunuz.

Tencerenizi koyduğunuz ocağın alev çapı tencere tabanının çapından büyük olmamalıdır. Eğer seramik, cam veya indüksiyon ocak kullanıyorsanız tencere tabanının temiz ve kuru olmasına dikkat ediniz.

Düdüklü tencereniz ile fırında pişirme yapmayınız.

Düdüklü tencerenizi tasarım amacı dışında kullanmayınız.

Tencerenin kapağını kapatmadan önce mutlaka ana contayı kontrol edip doğru konumda kapağın içine yerleştiriniz. Ayrıca tencere ağız kısımlarının temiz olduğunu, basınç valfleri ve emniyet sistemlerinin temiz ve çalışır durumda olduğunu kontrol ediniz.

Hasar görmüş, yırtılmış veya kirli contaları kesinlikle kullanmayınız, yenisiyle değiştiriniz. Contanızı yenilerken mutlaka imalâtçının önerdiği contayı alınız. Kesinlikle farklı conta kullanmayınız.

Düdüklü tencerenizi kapağı kapalı olarak kızartmalar için kullanmayınız.

Kapağı kapatmadan önce buhar tahliyesi sağlayan ventil ve hareketli parçaların temiz ve çalışır durumda olduğunu kontrol ediniz.

Kullanırken sıcak yüzeylere el sürmeyiniz. Sadece saplarından taşıyınız. Düdüklü tencerenizi hiçbir zaman susuz kullanmayınız. İçinde en az (200ml.) 1 su bardağı su veya sıvı bulunmalıdır. Aksi takdirde tencerenize zarar verebilirsiniz.

Tencereniz normal pişirme basıncına ulaştığında ocağınızın altını kısarak tencerenin içerisindeki sıvının tamamen buharlaşmasına engel olunuz. Hiçbir koşulda düdüklü tencerenizin emniyet sisteminde değişiklik yapmayınız.

Tencerenizi tamamen soğumadan ve içindeki basınç tamamen boşalmadan açmaya çalışmayınız. Emniyet sistemi ile donatılmış düdüklü tencereniz zaten buna izin vermeyecektir.

Kapağı zorlayarak açmaya çalışmayınız. Aksi takdirde tencere içerisinde kalan basınç tehlikeli olabilir.

Tencerenizi ısı kaynağının üzerine koymadan önce kapağının tam ve düzgün kapatıldığından emin olunuz.

Tencerenizde sosis, ciğer, tavuk gibi derili yiyecekleri pişirdikten sonra delmeye kalkışmayınız. Püsküren sıcak buhar zarar verebilir.

Düdüklü tencere diğer pişirme gruplarına göre daha hızlı mı?

Düdüklü tencere, ısıya ve basınca duyarlı emniyet sistemi ile diğer pişirme grubu ürünlerine göre zamandan p, enerjiden ise P tasarruf sağlar.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.