YEMEK TAKIMLARI
Fine Bone China nedir/ Porselen yemek takımlarıyla arasındaki fark nedir?
Fine Bone China yemek takımlarının en belirgin özelliği olan incelik, pürüzsüzlük ve transparanlıktır. Bu takımlarda kullanılan kemik tozu, dayanıklılığı beyazlığı ve şeffaflığı artırır. Işığı geçirecek kadar ince olan Fine Bone China yemek takımları, diğer porselen takımlara göre darbelere ve ısı değişimlerine göre çok daha dayanıklı olması sebebiyle kolayca kırılıp hasar görmez.

Bone China'nın dayanıklılığı aynı zamanda kahve, limon gibi leke oluşturabilecek maddelerin iz bırakmasını da önler.

Quartz, feldispat, kaolin gibi doğal kil ve taşların karışımı ile %50'ye varan oranda kemik külü ile barındıran takımlar, açık krem rengini orijinal ham maddelerinden alır.
New Bone China Nedir? / Porselen ve Fine Bone China yemek takımlarıyla arasındaki fark nedir?
New Bone China yemek takımları, suni kemik külü ve kemiğin bir bileşimi olan kalsiyum karbonat eklenerek oluşturulmuş porselen hammaddesine sahiptir. Bu sayede Bone China'nın zarif yapısı ve krem rengi porselene aktarılmış olur.
Desenli yemek takımımı bulaşık makinesinde yıkamam desenlere zarar verir mi?
Desenlerinde altın ve platin süslemeler bulunmayan takımlar, bulaşık makinesi kullanımında desen aşınmasına karşı dayanıklıdır; ancak bulaşık makinesindeki güçlü su dönüşü, buhar ve kimyasallar, ürünlerin üzerindeki desenlerin aşınmasına ve çizilmesine neden olabilir. Bu aşınmayı önlemek için jel deterjanlar kullanılmalı ve mümkünse 30° ve kısa programda yıkama yapılmalıdır.

Süslemelerinde yoğun altın ve platin yaldız kullanılan ürünlerin ise elde yıkanması tavsiye edilir. Yıkama sırasında porselenlerin birbirleriyle temas halinde olmamalarına özen gösteriniz.
Yemek takım parçalarının üzerinde beyaz lekeler oluştu, nasıl çıkartabilirim?
Su sertliğinden dolayı lekeler oluşabilir sirke ile kolayca lekeleri temizleyebilirsiniz. Ürünüz desen içeriyorsa desen üzerindeki lekelere bu işlemi uygulamayınız.
Porselenleri fırında ve mikrodalgada kullanabilir miyim?
Desenlerinde altın ve platin süslemeler bulunmayan takımlar, mikrodalga kullanımı için uygundur. Ancak süslemelerinde altın yada platin bulunan takımlar, kesinlikle mikrodalgada kullanılamaz.

Altın, platin desenli yada desensiz tüm porselen takımların fırında kullanımı tavsiye edilmez. Çünkü buzdolabı yada dondurucudan çıkardıktan sonra hızlı değişimine tabi tutmak ve çıplak ateşe maruz bırakmak, ani ısı değişimi nedeniyle şok etkisi yaratarak çatlama ve kırılmalara neden olabilir.
Saklama koşulları hakkında bilgi verebilir misiniz?
Su lekelerini önlemek için Yemek takımlarını tam kurutulmuş şekilde saklamanızı öneririz. Çizilmeye karşı ise depolama sırasında üst üste yerleşimde ağırlığı minimumda tutmanızı ve kağıt separatör koymanızı öneririz.
ÇATAL BIÇAK TAKIMLARI
Çatal bıçak takımlarımı bulaşık makinesinde yıkarsam paslanır mı?
Bernardo çatal kaşık setleri 18/10 paslanmaz çelik oldukları için bulaşık makinesinde yıkanabilir. Ancak parlaklıklarının senelerce devam etmesi için bulaşık makinenizin hassas yıkama programında yıkanması önerilmektedir. Ürünlerin üzerinde sudaki kireç ve minerallerden kaynaklanabilecek lekelerin oluşmasını önlemek için her yıkamadan sonra yumuşak bir bezle kurulanması gerekir. Bu lekeleri gidermek için özel çelik parlatıcı&temizleyiciler kullanılabilir.
Saklama koşulları hakkında bilgi verir misiniz?
Asit içeren gıda maddeleri ve bulaşık artıkları ile uzun süreli temas paslanma ve renk değiştirme yapabilir. Bu yüzden BERNARDO çatal kaşık setlerini kullandıktan sonra en kısa zamanda yıkayıp kurulayınız. Altın ve gümüş detaylı çatal kaşık setlerinizi uzun vadeli kullanım için elde yıkamaya özen gösteriniz. Ürünlerinizi kesinlikle nemli ortamlarda saklamayınız.
Renkli saplı çatal-bıçak takımları bulaşık makinesinde yıkanabilir mi?
Uzun vadeli kullanım açısından renkli saplı çatal bıçak takımlarının elde yıkanması önerilir.
Paslanmaya karşı garanti hakkında bilgi verir misiniz?
12 kişilikernardo çatal bıçak takımları paslanmaya karşı 50 yıl garantilidir. Garanti şartları kulanım kılavuzumuzda yer almaktadır.

Daha detaylı bilgi için Çatal Kaşık Kullanım Kılavuzu ve Garanti Belgesi için tıklayınız.
KRİSTAL VE CAM SERİLERİ
Cam ürünler bulaşık makinesinde yıkanabilir mi?
24 ayar altın ve platin yaldızlı ya da kristal taşlı ürünlerin ilk günkü ışıltısını koruması için bulaşık makinesinde yıkanmaması tavsiye edilir. Cam serilerinin narin ürünleri sert deterjanlar ve temizleyiciler ile yıkanmamalıdır. Yıkama sırasında cam üzerindeki aşınmayı en aza indirgemek için jel deterjan kullanılması önerilir.
Saklama koşulları hakkında bilgi verebilir misiniz?
Ürünlerin 24 ayar altın/platin yaldızlarının ve cam yüzeylerinin çizilip aşınmaması için kapalı ve toz almayan bir ortamda, birbirlerine değmeden saklanması önerilir.
Kristal ve cam ürünler arasındaki fark nedir?
Kristal ürünler, cam bileşenlerinin içerisine %24 oranında kurşun eklenerek elde edilir. Bu sayede ışığı daha ağır kıran, daha parlak ve saydam bir yapıya sahiptir. Kristal ürünler ışığı daha fazla yansıttığı ve yaydığı için daha ışıltılı bir görüntüsü vardır. Ayrıca kurşun oksitli bileşim, camın kırılmaya karşı direnç gücünü arttırdığı için, kristal ürünlere dayanıklılık ve kolay işlenebilme özelliği de kazandırır.
ÇELİK PİŞİRME ÜRÜNLERİ
Çelik pişirme ürünlerim ilk aldığım kadar parlak değil, ne yapabilirim?
Çelik mutfak ürünlerinde kireçli sular ve bazı yiyecekler (özellikle bakliyat ürünleri) tencere/cezve/çaydanlık içerisinde lekeler oluşturabilir. Kullanım esnasında oluşan bu lekelenmeler üretim hatası olarak değerlendirilmez. Bu lekeleri gidermek için kısa zamanda tencere içerisinde 1/6 oranında sirke/su karışımı ekleyerek bir süre kaynatın ve soğumaya bırakın. Karışımı bir gece beklettikten sonra iyice çalkalayarak dökün.
Çelik pişirme ürünlerimi bulaşık makinesinde yıkarsam paslanır mı? Temizlik koşulları nelerdir?
Pişirme Ürünlerimiz 18/10 paslanmaz çelik oldukları için bulaşık makinesinde yıkanabilir.

Tava veya tencerenizin dibi tuttuğu ya da yemeğinizi yaktığınız zaman hemen temizlemeyin. Tava ve tencere içine su koyarak, 1-2 saat bekletin. Daha sonra sıcak su, sıvı deterjan ve yumuşak bir sünger yardımıyla silerek temizleyiniz.

Ürünün içindeki lekeleri ya da yemek kalıntılarını gidermek için, temizlik amaçlı olarak kesinlikle çamaşır suyu kaynatmayınız. Gold detaylı pişirme ürünlerinizi uzun vadeli kullanım için elde yıkamaya özen gösteriniz.
YAPIŞMAZ PİŞİRME ÜRÜNLERİ
Seramik kaplama pişirme ürünleri hakkında bilgi verebilir misiniz?
Seramik kaplamaya sahip pişirme ürünleri mükemmel ısı iletim özelliği sağlayan güçlü, hafif ve anti manyetik bir metal olan alüminyum gövdeye sahiptir. Alüminyum gövde sayesinde ısı, çelik tencerelere göre tabana daha hızlı yayılır. Böylece yiyeceklerin hızlı ve mükemmel pişmesini sağlar. Yemekler sürekli karıştırılmaya ihtiyaç duymadan pratik bir şekilde pişer. Pişirme süresinden kazanılan zaman, enerji tasarrufu da sağlar. Yiyecekler eşit ısı dağılımıyla piştiği için yanma tehlikesi olmadan güvenle pişer, sağlıklı ve lezzetli yemekler ortaya çıkar.
Yapışmaz ürünlerin çizilmemesi için ne yapmalıyım?
- Saklama esnasında iç içe koyarak yerleştirmeyiniz ya da ürünlerin arasına separatör yerleştiriniz.

- Isı ve mekanik şoklardan, sert ve keskin cisimlerden koruyunuz. Pişirme esnasında kesme işlemini asla yapışmaz içerisinde yapmayınız, gerekirse tahta kaşık kullanınız.

- Donmuş gıdaları çözmeden pişirmeyiniz çünkü donmuş gıdalar, çok sıcak tava yüzeyine yapışarak, kaplamanın zarar görmesine neden olabilir.

- Malzemeler hazır olmadan tavanızı ya da tencerelerinizi boşken ateşe koymayınız.
Yıkama koşulları hakkında bilgi verir misiniz?
- Yapışmazları asla telle veya toz deterjanla ovmayınız, mümkünse elde yıkayınız, tüm bulaşık deterjanları organik kaplamaya zarar vererek, ömrünü kısaltır.

- Yapışmaz ürünler, iş bittiğinde ve yeterli derecede soğuduğunda, üzerindeki yağ kâğıt havlu ile hafifçe silinmeli ve ılık suda durulanıp kurutulmalı, üzerindeki yağ tamamen temizlenmemelidir. Yapışmazlar tüm yağlardan arındıracak şekilde, deterjan ile ovalanırsa, yapışmazlığı sağlayan 'Organik Polimer' tabaka zarar görür ve ürününüzün ömrü kısalır.
Yapışmaz tava ve tencereleri en fazla ne kadar süre kullanmalıyım?
Yapışmaz ürünlerin makul ömrü 5 yıldır, yıllarca çeyiz olarak saklanmaya uygun değillerdir; kullanılmasalar dahi yapışmazlığı sağlayan organik doku zaman içerisinde yaşlanır.
ATEŞE DAYANAKLI TOPRAK PİŞİRME ÜRÜNLERİ
Toprak ürünlerde pişirmenin farkı nedir?
Toprak kaplar yemeklerin tadını güçlendiren özel bir aromaya sahiptir. Ve ısıyı düzenli bir şekilde yayarak yiyeceklerin besin değerini korur.
Yıkama ve saklama koşulları hakkında bilgi verir misiniz?
Ürünler bulaşık makinesinde yıkanabilir, yemek kokularının sinmemesi için yıkama işleminin ardından mutlaka tamamen kurutulduktan sonra kaldırılmalıdır.
TİTANİUM SERİSİ YAPIŞMAZ ÜRÜNLERİ
Titanium nedir?
Pişirmeden son teknoloji titanium, çizilmelere karşı %50 dayanıklı yapısıyla diğer yapışmazlara göre daha dayanıklıdır. Titanium grubu ürünleri rahatlıkla bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz.
Titanium Serisinin diğer pişirme ürünlerinden farkı nedir?
Titanium serisi diğer pişirme grubu ürünlerine göre en son teknolojiyle üretilmiştir. Sağlam kaplaması, çizilmelere karşı ekstra dayanıklı yapısıyla pişirme sektöründe lider konumdadır.

Titanium Serisi yapışmaz pişirme ürünleri kullanım kılavuzu için tıklayınız.
GRANİT TENCERELER
Granit tencerelerin diğer pişirme gruplarına göre yapışmazlık oranı nedir?
Granit kaplama tencere serileri seramik serilerle aynı yapışmazlık özelliğine sahiptir. Diğer pişirme gruplarına göre yapışmazlık oranı yüksektir, uzun vadeli kullanıma uygundur.
Granit tencerelerin çizilmezlik özelliği var mıdır?
Granit tencereler diğer kaplamalara göre çizilmelere karşı daha dayanıklıdır. Metalle direk temasında çizilebilir ancak, çizilse dahi kullanılmasında sağlık açısından tehlike yoktur.
DÜDÜKLÜ TENCERELER
Düdüklü tencere kullanırken nelere dikkat etmeliyim?
Düdüklü tencere basınçla çalışan bir pişiricidir. Hatalı kullanım ciddi hasar veya yaralanmalara sebep olabilir. Bu nedenle aşağıdaki kullanma kılavuzunda yer alan emniyet kurallarına hassasiyetle uyulması gerekmektedir.

Kullanma kılavuzu için tıklayınız.

Cookfest Premium düdüklü tencerenize ait kullanma kılavuzunu dikkatle okuyunuz ve daha sonra yine başvuracağınızdan saklayınız. Kullanma kılavuzunu okumamış ve daha önce düdüklü tencere ile deneyimi olmayan kişilerin kullanmasına izin vermeyiniz.

Düdüklü tencerenizi ilk aldığınızda ambalajından çıkarınız ve parçalarının tamam olup olmadığını kontrol ediniz. Bunlar: Tencere, kapak, silikon ana conta ve kullanma kılavuzudur.

Düdüklü tencerenizi kullanırken gözetimsiz bırakmayınız. Özellikle yakınlarda çocukların bulunması durumunda çok dikkatli olunuz.

Tencerenizi koyduğunuz ocağın alev çapı tencere tabanının çapından büyük olmamalıdır. Eğer seramik, cam veya indüksiyon ocak kullanıyorsanız tencere tabanının temiz ve kuru olmasına dikkat ediniz.

Düdüklü tencereniz ile fırında pişirme yapmayınız.

Düdüklü tencerenizi tasarım amacı dışında kullanmayınız.

Tencerenin kapağını kapatmadan önce mutlaka ana contayı kontrol edip doğru konumda kapağın içine yerleştiriniz. Ayrıca tencere ağız kısımlarının temiz olduğunu, basınç valfleri ve emniyet sistemlerinin temiz ve çalışır olduğunu kontrol ediniz.

Hasar görmüş, yırtılmış veya kirli contaları kesinlikle kullanmayınız yenisi ile değiştiriniz. Contanızı yenilerken mutlaka imalâtçının önerdiği contayı alınız. Kesinlikle farklı conta kullanmayınız.

Düdüklü tencerenizi kapağı kapalı olarak kızartmalar için kullanmayınız.

Kapağı kapatmadan önce buhar tahliyesi sağlayan ventil ve hareketli parçaların temiz ve çalışır durumda olduğunu kontrol ediniz.

Kullanırken sıcak yüzeylere el sürmeyiniz. Sadece saplarından taşıyınız. Düdüklü tencerenizi hiçbir zaman susuz kullanmayınız. İçinde en az (200ml.) 1 su bardağı su ve ya sıvı bulunmalıdır. Aksi takdirde tencerenize zarar verebilirsiniz.

Tencereniz normal pişirme basıncına ulaştığında ocağınızın altını kısarak tencerenin içerisindeki sıvının tamamen buharlaşmasına engel olunuz. Hiçbir koşulda düdüklü tencerenizin emniyet sisteminde değişiklik yapmayınız.

Tencerenizi tamamen soğumadan ve içindeki basınç tamamen boşalmadan açmaya çalışmayınız. Emniyet sistemi ile donatılmış düdüklü tencereniz zaten buna izin vermeyecektir.

Kapağı zorlayarak açmaya çalışmayınız. Aksi takdirde tencere içerisinde kalan basınç tehlikeli olabilir.

Tencerenizi ısı kaynağının üzerine koymadan önce kapağının tam ve düzgün kapatıldığından emin olunuz.

Tencerenizde sosis, ciğer, tavuk gibi derili yiyecekleri pişirdikten sonra delmeye kalkışmayınız. Püsküren sıcak buhar zarar verebilir.
Düdüklü tencere diğer pişirme gruplarına göre daha hızlı mı?
Düdüklü tencere, ısıya ve basınca duyarlı emniyet sistemi ile diğer pişirme grubu ürünlerine göre zamandan %70 enerjiden ise %50 tasarruf sağlar.
ÜRÜN SERVİS STANDARTLAR
Ürün servis standartları nedir?
Bernardo sizi önemsiyor ve sektöründe bir ilki gerçekleştirerek, sofralarınızın şıklığını ürün ve servis standartları ile güvenceye alıyor.

Bone China Yemek Takımları, New Bone China Yemek Takımları ve Porselen Yemek Takımları'ndan oluşan 12 kişilik Yemek Takımlarının servis standartları ve garanti belgesini incelemek için tıklayınız: New Bone Garanti Belgesi, Porselen Garanti Belgesi

Royal Bone China Yemek Takımlarının ürün servis standartları ve garanti belgesini incelemek için tıklayınız.